Architektura brandingowa
AT BARBARA’S
Realizacja tego projektu była wyzwaniem wielopoziomowym, w szczególności włączenie i zneutralizowanie w projekcie zastanych elementów, które jak się okazało były w sprzeczności z oczekiwaniami i ekspresją właścicielki. Spełniając marzenie klientki – Barbary zanurzyliśmy się w postmodernizmie włoskiej grupy Memphis, a z drugiej strony w estetyce Pop-artu lat 60. i 70. XX w. To dosyć trudna i niekonwencjonalna kombinacja, ale okazała się platformą do realizacji wielu ciekawych pomysłów pełnych intensywności, kolorów i detali w większości kończących się bardzo indywidualnymi projektami mebli i wzorów.
Więcej
Baza grafitowo-bezowych struktur istniejących tu wcześniej została uzupełniona ulubionym zestawieniem Klientki – grantowo-zielono-fioletowo-karminowym, co wprowadziło widoczną odwagę kolorystyczną budzącą skojarzenia i atmosferę niczym z filmów Almodovara, którego ceni i które stały się dla tego miejsca inspiracją.
To intensywne i zmienne w natężeniu i proporcjach zestawienie stało się główną bazą do materiałowych i kolorystycznych decyzji.
W obrębie tak zakreślonych ram pojawiają się więc odcienie tych kolorów w formie zróżnicowanych i kontrastowych faktur, połyskujące niebieskie i zielone lustra kontrastują z jedwabnymi i welurowymi tapetami, włochate gradientowe tkaniny, łączą się z nubukowymi, matowymi skórami, Wzorzyste, intensywne wręcz etniczne w wyrazie ornamenty tkanin zestawiają się z lakierowanym na połysk antracytowym drewnem.
Intensywność kolorów łączy się przy tym z finezyjnością kształtów wyszukanych i projektowanych mebli. W hołdzie stylowi grupy Memphis Robert Majkut zaprojektował inspirowaną nimi dedykowaną kolekcję mebli takich jak konsola w wejściu, szafka pod TV i stół w salonie oraz komoda w sypialni. Ta spójna i odważna kolekcja to rzeźby-obiekty które spełniają swoja koncentrującą, kolorystyczno-rzeźbiarską rolę, nadając wyrazistego charakteru i jednoznaczności tej ferii intensywności. Przy projektowaniu konsoli znajdującej się w holu wykorzystano wiele charakterystycznych form i zestawień w tym najpopularniejszy memphisowski wzór – squiggle, zwany inaczej „bacterio”. W konwencji włoskiej grupy zaprojektowane zostały również stół i szafka TV wykorzystująca typowe dla stylu ornamenty. Kolekcja ta powstała we współpracy z pracownią stolarską Braci Dawidczyk.
Całości dopełniają meble właścicielki jak i drobiazgowo dobrane uzupełnienia w postaci foteli Casina sofy Minotti, czy innych mebli takich firm jak Porada, Ekstorm, Bosa, Pouenat, Takeushi, Kundalini.
We wnętrzu salonu i sypialni królują mięsiste tkaniny o grubych splotach i kolorach znanych i cenionych marek Kirkby Design, Zimmer+Rohde profesjonalnie szyte i upinane na zamówienie we współpracy z Pracownią Ardeco i jedwabnych i welurowych tapet wysokiej jakości marek Vescom, Phillip Jeffries, indywidualnie dobrane i wykonane barwne lustra, cieniowanie dywany robione na zamówienie przez fabrykę CS rugs z kolekcji Cameleon Collection. W końcu, punktem kulminacyjnym projektu jest kuchenna, ceramiczna ściana wykonana na podstawie inspiracji wybranym obrazem kanadyjskiego artysty, którego transkrypcje na język ceramiki najpierw precyzyjnie zaprojektowano, a potem wykonano rzemieślniczą metodą. Stanowi ona pełną ekspresji dominantę we wnętrzu stworzoną dzięki wypalanym tradycyjną metodą, wyszukanym kolorom, zrealizowanym we współpracy z firmą Ardea. Ręcznie uformowane dzieło zostało przeniesione w przestrzeń kuchni dając wytchnienie artystyczne, ale i tło miejskiego życia tego domu, komponując się z takimi detalami wyposażenia jak kran kuchenny firmy Gessi z ceramicznym trzonem oczywiście w kolorze karminowym.
Robert Majkut ceniąc wrażliwość i artyzm innych twórców poszukuje niebanalnych i nieoczywistych dzieł, które dopełniają jego wizję miejsca, tak było w przypadku współpracy z galerią OAK Gallery z Paryża. Na potrzeby tego projektu stworzony został Art Object – Mirror by Christophe Gaignon /Signature Collection ze specjalną dedykacją dla właścicielki wnętrza.
Od Autora:
„Całość projektu to intensywna mieszanka barw, odważnych form, hołdu dla radosnych, kolorowych czasów artystycznego projektowania – to była i jest zabawa konwencjami i radość wyzwolona z oczywistości. Tak jak osoba, która tu mieszka! Dziękuję Basiu.”
Mniej
KLIENT
Barbara
DATA
2019-2022
MIASTO
Warsaw
SKALA
80m2
ZAKRES
projektowanie wnętrz, projektowanie mebli, projektowanie dywanów, projektowanie mozaiki ceramicznej, projektowanie wzorów