Koncept

Koncepcja RMD Pawilonu Polski na Expo 2025 w Osace

Od kilku dni możemy podziwiać zwycięski projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2025 w Osace, Kansai. Serdeczne gratulacje dla Medusa Group! W tym roku, po raz pierwszy również nasze biuro wzięło udział w przygotowaniu projektu konkursowego i chętnie go dzisiaj pokazujemy ciekawi waszych opinii. Nasza propozycja koncepcyjna Pawilonu Polski w Osace skupiła się na jednym z tematów przewodnich tej edycji – „ochrony życia” będącego rozwinięciem głównej myśli przewodniej EXPO „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”.

Więcej

Potraktowaliśmy ten szczególny wątek symbolicznie i odwołaliśmy się do nienamacalnych, niewymiernych elementów naszej kultury i narodowych cech – decydującej o gotowości do działania dla drugiego człowieka – o otwartości, relacji, motywacjach, o gościnności jako immanentnej cesze Polaków – w tym impulsywnej gotowości do poświeceń wobec potrzeb drugiego człowieka w obliczu jego tragedii i potrzeb – ochrony jego życia i zdrowia jako naszej pierwszorzędnej, narodowej cechy, silniejszej niż inne niuanse polskich charakterów. Ostatni rok i nasza empatia wobec wojennych uchodźców, ponownie nam o tym przypomniały. 

Nasza koncepcja pawilonu to symbol zatrzymany w ruchu, to zatrzymana, powiewająca flaga, pod którą fizycznie i mentalnie można się schronić, która na zewnątrz jest stałąnatomiast zmienia się i ukazuje wewnętrznie różne ważne dla nas rzeczy jak poczucia silnej więzi z narodową tożsamością, od tradycji po ekologię od natury, jej różnorodności i piękna, zachwytu, po sztukę i inspiracje w ludzkim działaniu oraz Polski jako miejsca wielkich, współczesnych odkryć i nowoczesnego myślenia. To rodzaj manifestu pozytywnych cech, które są otwarte, jasne i zapraszające, ale i niewystarczająco znane. To Polska innowatorów, odkrywców, ludzi pozytywnych i progresywnych znajdujących rozwiązania palących ludzkość problemów od energetyki po medycynę.

Pawilon technicznie to 3 poziomowa drewniana konstrukcja z częścią restauracyjną, wystawową, salą koncertową ukrytą wewnątrz, z membranowym, napinanym dachem, wewnętrznej plecionej „skórze” z wmontowanym w nią ekranem LED, na całej powierzchni wyświetlającym narracyjne animacje. Elastyczne „przeszklenia” pokryte są transparentnymi ogniwami fotowoltaicznymi zasilającymi pawilon. Całość posadowiona na wodnym oczku otoczonym typowymi polskimi drzewami, które miałyby pozostać jako ślad naszej obecności. Całość konstrukcji pawilonu demontowana i z materiałów do ponownego wykorzystania.

Mniej

  • KLIENT

    Konkurs SARP

  • DATA

    2022

  • MIASTO

    Osaca

  • SKALA

    m2

  • ZAKRES

    interior design, furniture design, carpet design, ceramic mosaic design, patterns design

  • Udostępnij:

Pliki projektu:

Zdjęcia: Mood Author

  • Udostępnij: