Interior Design

MBC, przestrzeń biurowa

Studio projektowe Robert Majkut Design podjęło się wyzwania realizacji złożonego projektu wnętrz dla Media Business Centre. Główny celem jest realizacja redesignu przestrzeni biurowych różnych departamentów w całym budynku o różnej charakterystyce pracy i szczególnych potrzebach.. Dział prawny to departament od którego zaczęto nowy projekt i koncepcję nowego standardu wnętrza. Redesign tej przestrzeni to praca kontrolna docelowego konceptu całości budynku. 

MORE

Cała koncepcja wnętrza biura MBC to próba połączenia kilku rodzajów aktywności. Większość działów prawnych ze względu na charakter pracy, rodzaj zadań i kompetencje pracowników, struktura jest dość zhierarchizowana, natomiast nie zmienia to faktu, iż można taką przestrzeń swobodnie kształtować czy grupować w zależności od jej potrzeb i zdefiniowanych aktywności i funkcjonalności. 

W pierwszej kolejności poza funkcjonalnością projektu, ważne jest przełamanie standardowej korytarzowo-gabinetowej konwencji i wdrożenia pogodniejszej, lekkiej estetyki. Nowa koncepcja estetyczna dodaje lekkości oraz świeżości, dzięki temu wystrój nie będzie odzwierciedlał klasycznego wyobrażenia o biurze prawnym. 

Biuro ma być świetliste, optymistyczne, lekkie i twórcze a przy tym dostosowane do nowej koncepcji pracy, kooperacji i nowoczesnych metod zarządzania zespołami i procesami.

Podział przestrzeni biurowej na różnorodne strefy 

Specyfika dobrej organizacji działu prawnego opiera się na zdefiniowaniu i dopasowaniu funkcjonalności do naturalnych i powtarzalnych, dziejących się w nim procesów.  Nowy koncept wnętrza obejmuje istotną zmianę w organizacji oraz komunikacji członków działu. Niewątpliwie, wdrożenie projektu w departamencie prawnym posłuży jako test do przeniesienia konceptu na działy związane bardziej z kreacją oraz codzienną aktywnością firmy. Ponadto, świeża koncepcja biura to sprawdzian na ile poważne, konserwatywne metody pracy działu prawnego, księgowego można połączyć z nowym designem. 

Przede wszystkim, biuro miało stać się przestrzenią inaczej użytkowaną, lepiej profilowaną funkcjonalnie. Wymagało to analizy workflow wewnątrz działu, aby móc odpowiednio wykorzystać przestrzeń, wspomagającą komunikację oraz współpracę pracowników. Dodatkowo, została użyta szeroko dostępna wiedza na temat modelowego sposobu kształtowania przestrzeni biurowych. To wszystko sprzyja efektywności pracy oraz samopoczucia pracowników, którzy mogą do własnych potrzeb dopasowywać wnętrze przestrzeni biura. 

Poza gabinetami w których głównie pracują szefowie zespołów są wydzielone przestrzenie dla aplikantów, prawników pracujących w małych zespołach. Całe biuro podzielone jest na różne strefy, służące do innych zadań. Po pierwsze miejsca podzielone są w zależności od wielkości grup. Przykładowo, cztero – sześcioosobowe wyspy, pomieszczenia zamknęte do konferencji, półotwarte małe gabinety. 

Ponadto, przestrzeń biura wypełniona jest miejscami do szybkich narad, zamkniętych w tele boksach, wyposażonych w video dla dwu-trzyosobowych teamów. Kontynuując, rozkład przestrzeni projektu MBC, są tam wyznaczone miejsca do swobodnych rozmów telefonicznych. Taka powierzchnia umożliwia pracownikom więcej ruchu i możliwości przemieszczenia się z biurka do przyjemnego miejsca z wygodnymi fotelami. Takie stanowiska oddzielone są od całej przestrzeni przegrodami akustycznymi. Dodatkowo, zostały rozmieszczone tak zwane budki telefoniczne do prowadzenia rozmów bardziej poufnych.. Wysokie biurka umożliwiają szybkie, spontaniczne spotkania z osobami z innych działów, które chcą przedyskutować konkretne zagadnienia. Opisana przestrzeń została specjalnie wydzielona na roboczą – pół stojącą aktywność. 

Istotnym elementem jest wieloaspektowość przestrzeni zawierających szeroką skalę działań – możliwości na szybkie spotkania w tak zwanym ‘’biegu’’ po zamknięte gabinety szefów działów. Wspomniane miejsca posiadają różne konfiguracje: półotwarta, otwarta, zamknięta, izolowana, gabinetowa. Ponadto, są to przestrzenie różnej skali, od małych do dużych spotkań, po jeszcze większe sale konferencyjne, oddzielone i zamknięte. Przestrzenie konferencyjne posiadają niezbędne wyposażenie telekonferencyjne oraz telekomunikacyjne. Dodatkowo, jak w każdym budynku, absolutnie niezbędne zaplecze socjalne.    

Podsumowując, dział prawny MBC posiada bardzo przejrzysty układ grup, które są zlokalizowane przy elewacjach z dziennym oświetleniem. Natomiast, miejsca spotkań i sale konferencyjne pogrupowane są w centralnej części tak aby każda z grup miała do nich podobny, bliski dostęp.  Estetyka wnętrz jest przy tym zapowiedzią nieco lżejszego i bardziej barwnego stylu realizowanego w różnych deklinacjach dla całego budynku.

LESS

 • CLIENT

  MBC

 • DATE

  2019

 • CITY

  Warsaw

 • SCALE
 • SCOPE

  interior design, furniture design, lighting design, pattern design, design for business

 • Share: